MAMIO

První odchod od dítěte

11. 6. 2024
toa-heftiba-GZs2jNvsIzc-unsplash
Stojíš na prahu nové etapy – poprvé na chvíli opustíš své dítě. Ať už se jedná pouze o několikahodinový odchod nebo celodenní odluku, je to krok, který s sebou nese velké emoce. S některými maminkami to sice ani nehne, jiné ale potřebují po boku někoho, kdo je při tak velkém momentu doprovodí. Co tedy od prvního odchodu očekávat a jak se na něj oba můžete připravit?

Hlavní je připravenost

,,Na jednu stranu se těším, na druhou je mi smutno.” Věta, která nejlépe vystihuje emoční mišmaš, který zmítá nejednou maminkou před prvním odloučením. Nespěchej na sebe ani na dítě a počkej, až skutečně nastane moment, kdy si, byť s pomocí druhého, odchod dokážeš představit. Fakt, že druhá maminka to zvládla dřív a s chladnou tváří, pro tebe není relevantní. Na první odchod neexistuje správné načasování, kromě toho, které cítíš ty sama. A protože úzkost z neznámé situace lze zmírnit přípravou, usnadni si tento náročný krok plánováním.

Naplánování první odluky je balzám na nervy, a to hned z několika důvodů: ucítíš více kontroly nad situací, snížíš nejistotu, kterou tento milník přináší, nenarušíš důvěru mezi tebou a dítětem a hlavně ho na první hodiny bez tebe připravíš. Teď detailněji:

✅ Bude-li s dítětem tatínek, domluvte se předem, jak bude tvůj odchod probíhat. Požádej partnera o podporu, mluv o svém strachu a o tom, co budete dělat, když se dítě ,,sekne”. Mějte nachystaný plán B: například, pokud by dítě situaci skutečně nezvládalo, budeš na telefonu. Obvykle dítě ale odluku s asistencí tatínka zvládne, i když na začátku křičí.

✅ Není-li to tatínek, vyber pro hlídání tu správnou osobu. Ať už je to někdo blízký z rodiny, kamarádka nebo profesionální ,,hlídačka”, důležité je, že si vybereš někoho, komu plně důvěřuješ. Aby pro něj bylo vše co nejpřirozenější, důkladně si promluvte o tom, co tvé dítě potřebuje a jaký má denní režim. Důležité je, aby první den odluky zároveň nebyl prvním momentem, co tohoto člověka spatří, proto by ho dítě mělo znát a mít prostor na ,,adaptaci.”

✅ Informuj a instruuj: Ať už babička nebo teta na hlídání, dávej jasné instrukce a informace, včetně jídelníčku, spánkových rituálů, oblíbených hraček, a dalších ,,mini” věcí, na které je dítě zvyklé. Sepiš je ideálně na papír v časové souslednosti, aby i chůva tyto informace měla na očích.

✅ S dítětem komunikuj, žádné zatajování: Kdybys zničehonic zmizela bez vysvětlení, důvěra mezi tebou a dítětem by byla v ohrožení. Proto mu hezky vysvětluj, že na chvíli půjdeš pryč, ale brzy se vrátíš. Ujisti dítě, že je v bezpečí a že se o něho teta/babička/chůva skvělá postará. A pokud nemáš strach jít na to hravě a s humorem, pomož si hrovou terapií.

getty-images-4h5yS3Pp4so-unsplash

Jak na odloučení s terapií hrou

Hra je pro děti přirozeným způsobem, jak se učit, včetně toho, jak být chvíli bez mámy. Narozdíl od slov si hrou může konkrétní situaci zažít a lépe se na ni připravit. I obyčejná hra ,,na jukanou” nebo ,,na schovávanou”, při které se dítěti na chvíli schováš a pak uděláš ,,kuk” nebo tě samo najde, dítě předává informaci, že i když na chvíli zmizíš, zase se vrátíš.  Situaci odchodu můžeš s dítětem přehrát také divadlem s plyšáky nebo si společně připravte ,,časový kufřík”, kam si dítě nachystá věci, které bude mít u sebe v době odloučení. Můžeš mu k tomu přimalovat na ruku srdíčko, to identické si namalovat taky a zdůraznit, že tato dvě srdíčka jsou spolu, i když se nevidí. Pomoci mu může i afirmace: ,,Když ti bude smutno, podívej se na to srdíčko a budeš hned vědět, že se vrátím.”

Doma nebo u někoho?

Pokud se jedná o první odloučení, dítě by mělo být v důvěrném prostředí. Ne nutně doma, ale zkrátka tam, kde to zná. Sbalte společně věci, které si vezme. Nezapomeňte na oblíbeného plyšáka/mazlítko, které mu dodá pocit jistoty. 

toa-heftiba-9CTzFhXZ5kA-unsplash

Čas odloučení

Když nastane čas rozloučit se, snaž se udržet klidný a pozitivní postoj. Krátce, laskavě, bez zbytečného dramatu. Pamatuj, že tvůj klidný přístup může výrazně ovlivnit, jak dítě celou situaci vnímá, proto předávej slovy, mimikou i gesty zprávu, že vše je v pořádku, není čeho se bát. Maminka odejde a zase se vrátí.

Úleva? Zhroucení? Popřípadě obojí

Až doteď jsi to zvládla, ale najednou je to tady: cítíš se jako bez ruky. Panikaříš, smutníš, chceš se vrátit. Nebo naopak vyletíš z domu jako tryskáč s nádherným pocitem znovunabyté svobody. Všechny, ale skutečně všechny tyto emoce jsou v pořádku. Některé maminky jsou citlivější a rozhodnou se tento první moment strávit v doprovodu kamarádky, která je podrží, jiné to dají bez pomoci. Zvaž, která možnost pro tebe bude příjemnější. Když to bude těžší, než sis myslela, měj ,,přítele na telefonu”, kterému se vypovídaš ze všech emocí. Popros o blízkost a podporu. A hlavně: nestyď se. Máš za sebou velký krok a zasloužíš si ho prožít, i když třeba s mixem smíchu a slzičkami. 

Informace v tomto článku nenahrazují lékařskou péči. Aplikace Mamio společnosti Kindr s.r.o. se zříká jakékoliv odpovědnosti za rozhodnutí, která učiníte na základě informací v tomto článku, které jsou vám poskytovány pouze jako obecné informace a nenahrazují osobní lékařské poradenství.